Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0104kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 14.5 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 9 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.07 kg |
| Shipping Box Width | 3 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0003915 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.07 kg |
| Unit Net Weight | 0.0104 kg |
| Dimensions | 29.5 x 30.3 x 16.3 mm |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | NU05 KIT |
| Battery capacity | 120 mAh |
| Battery run time up to | 20 hours |
| Light output | 35 Lumen |
| Charging port | Micro-USB |
| Flashlight series | NU |
| Illumination application | Headlight |
| IP Rating | IP66 |
| LED | Four High-Performance LEDs (2x White & 2x Red) |
| Special modes | 4 ─ White Light Illumination, White slow blink, Red quick blink, Red slow blink |
| Category Code | ILU |


