Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.065kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 13 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 11.5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.11 kg |
| Shipping Box Width | 6.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0009718 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.11 kg |
| Unit Net Weight | 0.065 kg |
| Colour | Red |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | NU10 RED |
| Battery capacity | 900 mAh |
| Battery run time up to | 150 hours |
| Light output | 160 Lumen |
| Charging port | Micro-USB |
| Flashlight series | NU |
| Illumination application | Headlight |
| IP Rating | IP66 |
| LED | High performance LED |
| Max Beam distance | 35 m |
| Special modes | Location Beacon, SOS |
| Category Code | ILU |


