Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0355kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 13.5 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.08 kg |
| Shipping Box Width | 3.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0004725 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.08 kg |
| Unit Net Weight | 0.0355 kg |
| Dimensions | 61.8mm×28.9mm×21.7mm |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Battery run time up to | 50 hours |
| Light output | 15 Lumen |
| Flashlight series | NU |
| Illumination application | Headlight |
| Special modes | 5 light sources, 11 modes |
| Category Code | ILU |


