Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0627kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 10 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 15.5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.235 kg |
| Shipping Box Width | 5.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0008525 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.235 kg |
| Unit Net Weight | 0.0627 kg |
| Colour | Black |
| Dimensions | 82.7 x 33.3 x 26.7 mm |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | HC65 |
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Battery run time up to | 32 hours |
| Light output | 1000 Lumen |
| Charging port | Micro-USB |
| Flashlight series | H |
| Illumination application | Headlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XM-L2 U2 |
| Max Beam distance | 110 m |
| Special modes | Location Beacon,SOS,Strobe,Red Caution Light |
| Category Code | ILU |


