Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0825kg |
|---|
| Shipping box quantity | 1 |
|---|---|
| Unit Brutto Volume | 0.00066 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.196 kg |
| Unit Net Weight | 0.0825 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | HC60M |
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Battery run time up to | 680 hours |
| Light output | 1000 Lumen |
| Charging port | Micro-USB |
| Flashlight series | H |
| Illumination application | Headlight |
| LED | CREE XM-L2 U2 |
| Max Beam distance | 117 m |
| Special modes | Location Beacon,SOS,Strobe |


