Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 1.361kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 32 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 16 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 1.81 kg |
| Shipping Box Width | 12 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.006144 cubm |
| Unit Gross Weight | 1.81 kg |
| Unit Net Weight | 1.361 kg |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | TM39 |
| Battery run time up to | 36 hours |
| Light output | 5200 Lumen |
| Flashlight series | Tiny Monster |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IP68 |
| LED | LUMINUS SBT-90 GEN2 LED |
| Max Beam distance | 1500 m |
| Special modes | Location Beacon,SOS,Strobe |
| Category Code | ILU |


