Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0532kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 14.5 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 7 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.096 kg |
| Shipping Box Width | 4.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0004568 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.096 kg |
| Unit Net Weight | 0.0532 kg |
| Colour | Black |
| Dimensions | 70.3 x 29.5 x 26.2 mm |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | TUP |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Battery run time up to | 70 hours |
| Light output | 1000 Lumen |
| Flashlight series | T |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IP54 |
| LED | CREE XP-L HD V6 |
| Max Beam distance | 180 m |
| Category Code | ILU |


