Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.173kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 22 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.285 kg |
| Shipping Box Width | 4.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00099 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.285 kg |
| Unit Net Weight | 0.173 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Not included |
| Model name | SRT7GT |
| Battery run time up to | 240 hours |
| Light output | 1000 Lumen |
| Flashlight series | SRT |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XP-L HI V3 |
| Max Beam distance | 450 m |
| Category Code | ILU |


