Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.083kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 20 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.19 kg |
| Shipping Box Width | 4.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0009 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.19 kg |
| Unit Net Weight | 0.083 kg |
| Battery | Not included |
| Model name | NEW P12 |
| Light output | 1200 Lumen |
| Charging port | USB-C |
| Flashlight series | Precise |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XP-L HD V6 |
| Max Beam distance | 237 m |
| Category Code | ILU |


