Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.135kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 21 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 12 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.24 kg |
| Shipping Box Width | 4.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.001134 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.24 kg |
| Unit Net Weight | 0.135 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Not included |
| Model name | P20 V2 |
| Battery run time up to | 55 hours |
| Light output | 1100 Lumen |
| Flashlight series | Precise |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IP68 |
| Max Beam distance | 221 m |
| Category Code | ILU |


