Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.022kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 18 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 5.5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.047 kg |
| Shipping Box Width | 2 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.000198 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.047 kg |
| Unit Net Weight | 0.022 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Not included |
| Model name | MT06MD |
| Battery run time up to | 35 hours |
| Light output | 180 Lumen |
| Flashlight series | MT |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | Nichia 219B |
| Max Beam distance | 58 m |
| Category Code | ILU |


