Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.069kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 20 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 11 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.272 kg |
| Shipping Box Width | 4.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00099 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.272 kg |
| Unit Net Weight | 0.069 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | MH10S |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery run time up to | 1500 hours |
| Light output | 1800 Lumen |
| Charging port | USB-C |
| Flashlight series | MT |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IP68 |
| LED | Luminus SST-40-W LED |
| Max Beam distance | 293 m |
| Category Code | ILU |


