Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0785kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 17 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.13 kg |
| Shipping Box Width | 4 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00068 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.13 kg |
| Unit Net Weight | 0.0785 kg |
| Battery | Lithium battery |
| Model name | LR12 |
| Battery run time up to | 900 hours |
| Light output | 1000 Lumen |
| Flashlight series | Lamp |
| Illumination application | Camping light |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XP-L HD V6 |
| Max Beam distance | 166 m |
| Category Code | ILU |


