Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 1kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 28 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 20 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 1.14 kg |
| Shipping Box Width | 8 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00448 cubm |
| Unit Gross Weight | 1.14 kg |
| Unit Net Weight | 1 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Model name | CI6 HUNTING KIT |
| Battery capacity | 2300 mAh |
| Battery run time up to | 260 hours |
| Light output | 440 Lumen |
| Flashlight series | Hunting |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XP-G2(R5) White LED; 1500mw 850nm IR LED |
| Max Beam distance | 190 m |
| Category Code | ILU |


