Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.0453kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 17 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.11 kg |
| Shipping Box Width | 3.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.000595 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.11 kg |
| Unit Net Weight | 0.0453 kg |
| Battery | Lithium battery |
| Model name | EC11 |
| Battery run time up to | 20 hours |
| Light output | 900 Lumen |
| Flashlight series | Explorer |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XM-L2 U2 |
| Max Beam distance | 190 m |
| Special modes | Location Beacon,SOS,Strobe |
| Category Code | ILU |


