Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.078kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 21 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.14 kg |
| Shipping Box Width | 3 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00063 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.14 kg |
| Unit Net Weight | 0.078 kg |
| Battery | Lithium battery |
| Model name | EC23 |
| Battery run time up to | 330 hours |
| Light output | 1800 Lumen |
| Flashlight series | Explorer |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IPX8 |
| LED | CREE XHP35 HD E2 |
| Max Beam distance | 255 m |
| Special modes | Location Beacon,SOS,Strobe |
| Category Code | ILU |


