Illumination
Technical info of the product
| Manufacturer: | NITECORE | Weight: | 0.157kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 20 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.27 kg |
| Shipping Box Width | 5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.001 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.27 kg |
| Unit Net Weight | 0.157 kg |
| Colour | Black |
| Battery | Not included |
| Model name | CI7 |
| Battery run time up to | 130 hours |
| Light output | 2500 Lumen |
| Flashlight series | Chameleon |
| Illumination application | Flashlight |
| IP Rating | IP68 |
| LED | 4x CREE XP-G3 S3 LED |
| Max Beam distance | 278 m |
| Category Code | ILU |


