Server Systems
Technical info of the product
| Manufacturer: | SUPERMICRO | Weight: | 15.42kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 100 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 28 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 30 kg |
| Shipping Box Width | 75 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.21 cubm |
| Unit Gross Weight | 30 kg |
| Unit Net Weight | 15.42 kg |
| Dimensions | 89x437x630mm |
| Case Type | 2U rack |
| Cooling & Ventilation System | 3 heavy-duty PWM fans with optimal fan speed control |
| PSU Output Power | 1200 Watts |
| RJ45 | 3 |
| Socket | SP3 |
| Frequency speed | 2666 MHz |
| Memory type | DDR4 |
| M.2 | 2 |
| 15pin D-sub | 1 |
| COM | 1 |
| Memory slots | 16 |
| Module form factor | 240-pin DIMM |
| Memory features | ECC/RDIMM |
| CPU's | AMD EPYC |
| Maximum number of CPUs | 1 |
| 2.5" SATA Hot-swap | 16 |
| Proprietary | Yes |
| Category Code | SYS |


