IP Cameras
Technical info of the product
| Manufacturer: | AXIS | Weight: | 1kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 32 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 14 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 1.29 kg |
| Shipping Box Width | 14.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.006496 cubm |
| Unit Gross Weight | 1.29 kg |
| Unit Net Weight | 1 kg |
| Dimensions | Ø132 x 260 mm |
| Power consumption | 12.95 Watts |
| RJ45 | 1 |
| Operating temperature range | -40 °C to 60 °C |
| Pixel Resolution | 2 Mega Pixel |
| Sensor size | 1/2.8” progressive scan RGB CMOS |
| Electronic Shutter Speed | 1/66500 s to 2 s |
| MicroSD Card Slot | 1 |
| Power supply requirements | Power over Ethernet IEEE 802.3af/802.3at Type 1 Class 3 Typical: 7.7 W, max 12.95 W |
| Camera design | Bullet |
| Power options | 12V/PoE |
| Environment | Outdoor |
| IR Illumination | Yes |
| Focal Length | 3-9mm |
| Min. Illumination | 0.01 Lux |
| Network Camera Type | HDTV/Megapixel/Outdoor |
| Category Code | FNC |


