Shredders
Technical info of the product
| Manufacturer: | FELLOWES | Weight: | 8.98kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 43 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 61 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 12.75 kg |
| Shipping Box Width | 34.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.09049 cubm |
| Unit Gross Weight | 12.8 kg |
| Unit Net Weight | 8.98 kg |
| Colour | White |
| Dimensions | 52.71 x 25.40 x 35.56 cm |
| Model name | Powershred LX201 |
| Speed | 2 mpm |
| Can shred | Credit cards/Paper clips/Staples |
| Entry width | 230 mm |
| Security levels | P-5 |
| Waste collection capacity | 22 l |
| Paper clips | Yes |
| Shred width | 2 x 12mm |
| Category Code | SHD |


