Shredders
Technical info of the product
| Manufacturer: | FELLOWES | Weight: | 11kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 49 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 41 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 11.6 kg |
| Shipping Box Width | 30 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.06027 cubm |
| Unit Gross Weight | 11.6 kg |
| Unit Net Weight | 11 kg |
| Colour | Black / Grey |
| Dimensions | 346 x 252 x 440 mm |
| Model name | 70S |
| Can shred | CDs/DVDs/Credit cards/Paper clips/Staples |
| Entry width | 230 mm |
| Noise level, idle | 27 dB(a) |
| Security levels | P-2 |
| Category Code | SHD |


