Shredders
Technical info of the product
| Manufacturer: | FELLOWES | Weight: | 42.59kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 98.5 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 69.5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 50.5 kg |
| Shipping Box Width | 63 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.4313 cubm |
| Unit Gross Weight | 50.5 kg |
| Unit Net Weight | 42.59 kg |
| Colour | Black / Silver |
| Dimensions | 87.63 x 51.12 x 45.09cm |
| Model name | Powershred 325Ci |
| Speed | 4mpm |
| Can shred | CDs/DVDs/Credit cards/Paper clips/Staples |
| Entry width | 240 mm |
| Security levels | P-4, O-1, T-4 |
| Waste collection capacity | 83 l |
| CDs/DVDs | Yes |
| Paper clips | Yes |
| Shred width | 4 x 38mm |
| Category Code | SHD |


