Video Cards
Technical info of the product
| Manufacturer: | ASUS | Weight: | 0.45kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 23 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.476 kg |
| Shipping Box Width | 16.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.001898 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.476 kg |
| Unit Net Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 16.5 x 6.9 x3.9 cm |
| Included Accessories | 1 x CD 1 x Quick Guide 2 x 1-slot LP Bracket |
| GPU clock | 902 MHz |
| Chipset | NVIDIA GeForce GT 730 |
| HDMI | 1 |
| 15pin D-sub | 1 |
| Cooling system | Heatsink (passive) |
| Graphics connector | PCIE 2.0 16x |
| Graphics memory size | 2 GB |
| Max resolution | 2560x1600 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock | 5010 MHz |
| Category Code | VGP |


