Memory DIMM
Technical info of the product
| Manufacturer: | PATRIOT | Weight: | 0.096kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 16.3 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 2.2 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 0.154 kg |
| Shipping Box Width | 18.4 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.0006598 cubm |
| Unit Gross Weight | 0.154 kg |
| Unit Net Weight | 0.096 kg |
| Nominal voltage | 1.35 V |
| Frequency speed | 3200 MHz |
| Memory type | DDR4 |
| CL | 16 |
| Memory module capacity | 8GB |
| Module form factor | 288-pin DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Total capacity | 16GB |
| Memory series | Viper Steel |
| Performance | Gaming |
| Memory timings | 16-20-20-40 |
| Category Code | MEM |


