CPU Coolers
Technical info of the product
| Manufacturer: | THERMALTAKE | Weight: | 2kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 52.5 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 30.8 cm |
| Shipping box quantity | 4 |
| Shipping Box Weight | 11.15 kg |
| Shipping Box Width | 47.6 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.01924 cubm |
| Unit Gross Weight | 2.79 kg |
| Unit Net Weight | 2 kg |
| Model name | CL-W271-PL12SW-A |
| Air flow | 59.28 cfm |
| Fan size group | 120mm |
| Fan speed | 3200 RPM |
| Noise level, max | 28.2 dB |
| Number of fans | 2 |
| Radiator material | Aluminum |
| Socket | LGA1150/LGA1151/LGA1155/LGA1156/LGA1200/LGA1366/LGA2011/LGA2011-3/LGA2066/SAM2/SAM2+/SAM3/SAM4/SFM1/SFM2 |
| Cooler base material | Copper |
| Thermal Design Power (TDP) | 8 Watts |
| Category Code | COC |


