CPU Coolers
Technical info of the product
| Manufacturer: | NZXT | Weight: | 1.27kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 31 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 21 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 1.86 kg |
| Shipping Box Width | 13.5 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.008788 cubm |
| Unit Gross Weight | 1.86 kg |
| Unit Net Weight | 1.27 kg |
| Dimensions | Water Block: 80 x 80 x 55 mm; Radiator: 123 x 275 x 30mm |
| Model name | Kraken X53 |
| Fan speed | 500-2,000 + 300 RPM |
| Noise level, max | 36 dB |
| Socket | LGA1150/LGA1151/LGA1155/LGA1156/LGA1366/LGA2011/LGA2011-3/LGA2066/SAM4/STR4/sTRX4 |
| Category Code | COC |


