Cordless Drills
Technical info of the product
| Manufacturer: | DAEWOO | Weight: | 1kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 29.1 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 25.5 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 2.127 kg |
| Shipping Box Width | 9 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.006678 cubm |
| Unit Gross Weight | 2.13 kg |
| Unit Net Weight | 1 kg |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Nominal voltage | 12 V |
| Charging time | 3 hours |
| Category Code | DRC |
| No-load speed | 0-400/1450 rpm |
| Power tool type | Cordless drill |
| Drill chuck | 10 mm |
| Included batteries | 2x 1.5Ah |
| Max torque | 23 Nm |
| Torque settings | 18 |


