Cordless Drills
Technical info of the product
| Manufacturer: | DAEWOO | Weight: | 1.2kg |
|---|
| Shipping Box Depth | 33 cm |
|---|---|
| Shipping Box Height | 10 cm |
| Shipping box quantity | 1 |
| Shipping Box Weight | 2.63 kg |
| Shipping Box Width | 28 cm |
| Unit Brutto Volume | 0.00924 cubm |
| Unit Gross Weight | 2.63 kg |
| Unit Net Weight | 1.2 kg |
| Battery | Lithium-Ion rechargeable |
| Nominal voltage | 16 V |
| Category Code | DRC |
| No-load speed | 0-450/0-1550 rpm |
| Power tool type | Cordless drill |
| Drill chuck | 10 mm |
| Included batteries | 2x 1.5Ah |
| Max torque | 28 Nm |


